Jak budować autorytet szefa w zespole?
Skuteczny szef jest przede wszystkim dobrym przywódcą. A dobry przywódca, potrafi zaprowadzić swój zespół na sam szczyt. Mówi się, że jako szef musisz potrafić zarządzać ludźmi, delegować zadania, organizować czas pracy, motywować i przemawiać niczym Steve Jobs (o czym przeczytasz w naszym artykule: Prezentacje na miarę Steva Jobsa). Jednak często pomijany jest aspekt, bez którego Lider, mimo że jest w posiadaniu tych wszystkich umiejętności, nie ma siły przebicia i nie stworzy efektywnego, osiągającego wyniki zespołu. Tym aspektem jest autorytet. W tym artykule dowiesz się, jak budować autorytet szefa.
Dlaczego ktoś jest autorytetem?
Każdy indywidualnie buduje swój autorytet w zespole. Nie ma jednej jedynej recepty na to jak to zrobić szybko i skutecznie. Osoba, która znana jest ze swojego autorytetu w firmie, mogła go zdobyć w dwojaki sposób. Dlatego ważnym elementem jest znajomość różnic między autorytetem formalnym, który „dostajesz” z chwilą awansu, a nieformalnym, który musisz zbudować.
-
Autorytet formalny
Autorytet formalny wynika ze stanowiska lub hierarchii w firmie. Osoba, która została zrekrutowana na stanowisko liderskie lub wyłoniona na stanowisko szefa z zespołu, zyskuje przy tym autorytet formalny, który wynika ze stanowiska, jakie pełni. Sytuacja z autorytetem formalnym komplikuje się, często w firmach produkcyjnych (ale nie tylko), kiedy na szefa, kierownika, brygadzistę, lidera mianuje się osobę z zespołu. Czyli mamy do czynienia z awansem wewnętrznym. W takim wypadku rzadko zdarza się, aby osoba, która dopiero co była kolegom poprzez awans uzyskiwała formalny autorytet wśród zespołu. Dlaczego? Mimo awansu pracownik w oczach zespołu nadal jest kolegą – dla nich nieważne jest jego stanowisko, a utworzone już wcześniej relacje (które według nich, ze względu na awans, nie powinny się zmienić).
-
Autorytet nieformalny
Autorytet nieformalny, często nazywany jest rzeczywistym, ponieważ Lider sam musi sobie na niego zapracować. W przeciwieństwie do autorytetu formalnego nie ma możliwości zdobycia go poprzez stanowisko, czy też zmianę hierarchii w firmie.
Co ciekawe autorytet nieformalny może posiadać osoba, która wcale nie jest Liderem. Zauważamy wtedy w zespole tendencję do słuchania, przez pracowników, poleceń osoby z zespołu, a nie wyłonionego do tego zadania Lidera, bądź nawet dyrektora.
Idealną sytuacją dla awansowanego Lidera jest posiadania autorytetu nieformalnego przed zdobyciem tego formalnego (czyli przed awansem). Niestety rzadko zdarzają się takie sytuacje.
Co wpływa na autorytet? Dlaczego nie mam autorytetu?
Autorytet jest warunkowany przede wszystkim, przez zachowanie szefa, który ze względu na swoje stanowisko zawsze będzie „na świeczniku”. Lider nie tylko musi dawać przykład swoim zachowaniem. Musi również sprostać oczekiwaniom, które mają wobec niego członkowie zespołu. Wszystko to, co Lider robi, jak mówi, zachowuje się, czy ubiera, bezpośrednio wpływa na zespół. Jego motywacje, jakość pracy, skuteczność, odpowiedzialność, a nawet chęć doszkalania się i podejmowania nowych wyzwań.
Podsumowując, nawet jeżeli, ze względu na hierarchie stanowiska Lider zyskuje autorytet formalny, to jest za mało. Bycie szefem zobowiązuje. Aby wykonywać swoje zadania w efektywny sposób oraz kierować zespołem skutecznie potrzebny jest autorytet. Inaczej reszta umiejętności nie ma znaczenia!
Jak budować autorytet w zespole?
Do najważniejszych czynników budujących autorytet zalicza się wiedzę, umiejętności i doświadczenie, czyli kompetencje.
Jednak nie istnieje jeden, zawsze sprawdzony sposób na budowę autorytetu szefa dla zespołu. Ważne są kwestie wspomniane powyżej, ale również najpopularniejsze zachowania, których Lider powinien unikać jak ognia. Jednym z nich jest kreowanie siebie na eksperta, którym w rzeczywistości się nie jest. Zawsze lepiej powiedzieć „nie wiem”, niż blefować, a jak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi.
Ciekawym przykładem budowania autorytetu był Benjamin Franklin, który poparł swoje zachowania o 13 cnót. Co więcej, nie są to cnoty, tylko i wyłącznie odnoszące się do pracy, czy stricte kierowania zespołem. Można je również zastosować w życiu, co potwierdza to co napisaliśmy powyżej, że autorytet Lider kreuje swoją postawą.
-
Umiar
Nie jedz do otępienia, nie pij o podniecenia.
-
Milczenie
Mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub Tobie, unikaj próżnej rozmowy.
-
Ład
Niech wszystkie Twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie Twoje sprawy mają swój czas.
-
Postanowienie
Postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie.
-
Oszczędność
Nie czyń wydatków, chyba dla dobra innych lub swego, to znaczy nic nie marnotraw.
-
Pracowitość
Nie trać nigdy czasu; bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym; unikaj wszelkich niepotrzebnych działań.
-
Szczerość
Nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie.
-
Sprawiedliwość
Nie krzywdź nikogo, wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od Ciebie należą.
-
Powściągliwość
Unikaj krańców; nie odczuwaj krzywd w tym stopniu, jak Twoim zdaniem na to zasługują.
-
Czystość
Nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzieży czy mieszkania.
-
Spokój
Niech Ci nie zmącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne.
-
Surowość cielesna
Rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w Twoim czy cudzym spokoju i opinii.
-
Pokora
Naśladuj Jezusa i Sokratesa.
Wspomniane cnoty Benjamina Franklina, można podsumować przez trzy główne umiejętności (które pozwalają nabyć):
-
Konsekwencja
-
Odpowiedzialność
-
Skuteczność
Budowa dobrych nawyków, a autorytet
Nie wierz ludziom i stronom, które mówią: „aby zdobyć autorytet, zrób to i to, zastosuj te cztery złote zasady” itp. Oczywiście, mogą one działać, jednak nie na dłuższą metę. Najważniejsze są dobre nawyki — jeżeli one wejdą Ci w krew, nieważne, na jakim etapie kierowania zespołem jesteś, zdobycie autorytetu nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.
Dlatego, pamiętaj, aby zbudować autorytet, nie wystarczy zmienić się na chwilę, a raczej wyrobić w sobie dobre nawyki, które zapewnią Ci skuteczność i efektywność zespołu na dłużej niż miesiąc, a dodatkowo w przypadku katastrof (a nie oszukujmy się, te również się zdarzają) zespół pomoże Ci w rozwiązaniu, a nie zostawi na lodzie.
Aby wyrobić dobre nawyki, Benjamin Franklin uznał, że lepiej będzie zajmować się jedną cnotą na raz, a dopiero w momencie jej opanowania przechodzić do kolejnych.
Dlaczego?
- Według badań 95% ludzi potrzebuje średnio 66 dni na wyrobienie jednego nawyku.
- Benjamin Franklin uznał, że nie można rozpraszać się kilkoma nawykami, lepiej skupić się na jednym. a dopiero po jego opanowaniu na kolejnym.
- Niektóre umiejętności pomagają w zdobyciu kolejnych (dlatego bardzo ważna jest dobra kolejność!)
A teraz czas na działanie.
Zacznij od wypracowywania nawyków — to jest klucz do zdobycia trwałego autorytetu.
Autor: Future Skills
Artykuły i wideo, które mogą Ci się spodobać: