Emocjonalny detoks – jak szybko poradzić sobie z destrukcyjnymi emocjami
Emocjonalny detoks-jak szybko poradzić sobie z destrukcyjnymi emocjami
Emocje potrafią wyprowadzić nas w pole, każdy pewnie z nas miał sytuację kiedy „krew go zalewała” albo szlag trafił. Bywa, że w pracy jesteśmy przytłoczeniu obowiązkami, spotykamy się z „trudnymi” emocjami swoimi, czy kolegów, wpadamy w gniew, czy irytację oraz doświadczamy silnych emocji, które niestety towarzyszą nam po powrocie z pracy.W obliczu wyzwań oraz zadań poddajemy się stresowi, który odbiera nam znacznie efektywność w działaniu. Emocje powodują, że niepotrzebnie się złościmy, obrażamy, kłócimy. Najchętniej pozbylibyśmy się tej całej złości, frustracji, zamartwiania się, stresu, bezsilności, rozdrażnienia, lęku, czy przygnębienia.
To prawda, emocje często przeszkadzają nam w logicznym postępowaniu. Bywa, że szybciej zadziałamy pod wpływem emocji, a potem gorzko tego żałujemy. Natura wyposażyła nas w zestaw 5 podstawowych emocji: złość, strach, wstręt, smutek, radość. Cztery emocje negatywne i tylko jedna pozytywna. Dlaczego tak niesprawiedliwie nas natura wyposażyła? Okazuje się, żebyśmy byli zdolni do adekwatnej reakcji na podstawowe wyzwania życiowe ten zestaw z punktu widzenia ewolucji wydaje się być idealny. Silniej wykształciły się te emocje, które są odpowiedzią na zagrożenia. Co najczęściej zaprząta Twój umysł pod koniec dnia? Te pięćdziesiąt rzeczy, które poszły dobrze, czy też ta jedna, która się nie udała?
W praktyce mózg przypomina rzep w stosunku do doświadczeń negatywnych, a teflon do pozytywnych. To jest bardzo niesprawiedliwe, zważywszy, że większość wydarzeń w naszym życiu jest pozytywnych, a przynajmniej neutralnych. Tylko, że tego nie widzimy, bo mózg koncentruje się na zagrożeniach.
Zróbmy następujące doświadczenie:
ROZWAŻ DWA NASTĘPUJĄCE BŁĘDY:
- Uważasz, że w krzakach kryje się tygrys, podczas, gdy w rzeczywistości go nie ma.
- Uważasz, że w krzakach nie ma żadnego tygrysa, a tak naprawdę jeden własnie szykuje się do skoku.
Widzisz, jak bardzo ewolucja obdarzyła nas niespokojnym mózgiem?
W życiu każdego z nas dzieje się dużo dobrych rzeczy. Lekceważymy je, bo tak każe biologia. Możemy jednak ten stan rzeczy zmieniać, potrzebny jest trening.
Jak wygląda trening?
Codziennie skupiasz się na dostrzeganiu pozytywnych aspektów w Twoim życiu. W praktykowaniu doceniania nie chodzi o kolorowanie, sztuczne szczęście, wieczny uśmiech i odrzucanie negatywnych emocji i sytuacji, które są częścią naszego życia. Chodzi o perspektywę i zracjonalizowanie: są rzeczy, za które możemy doceniać, pomimo ciężkich doświadczeń. Przede wszystkim w tej praktyce chodzi o wyrobienie w sobie umiejętności koncentracji również na pozytywnych aspektach naszego życia, nie tylko negatywnych. Chodzi o docenianie drobiazgów. Dzięki temu, jak twierdzi znany badacz wdzięczności, prof. Robert Emmons z Uniwersytetu Kalifornijskiego, nasze poczucie szczęścia zwiększy się nawet o 25 proc.
A więc do dzieła:
Wypisz 3 rzeczy, które możesz docenić w ciągu dzisiejszego dnia.
Kontynuuj przez… 8 tygodni. Potem „wejdzie Ci krew” i sam/sama zobaczysz jak realnie możesz wpływać na swoje samopoczucie.
Jakie zobaczysz korzyści?
Dzięki wdzięczności natychmiast możesz zmienić swój stan emocjonalny.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak skutecznie zarządzać emocjami i radzić sobie ze stresem serdecznie zapraszamy na szkolenie.
autor: Katarzyna Ujek