Zostałeś szefem i co dalej?
Zostałeś szefem i co dalej? Expose szefa.
Czy zdarzyło ci się stanąć przed zespołem w roli szefa ze świadomością, że wczoraj byli jeszcze twoimi kolegami? Czy pamiętasz te pustkę i niepewność co dalej, jak sobie poradzić, co powiedzieć, w jaki sposób ułożyć relacje, by odnaleźć się w nowej roli? Jak zbudować autorytet wśród często starszych lub bardziej doświadczonych pracowników?
Kiedy pytam menedżerów (nie tylko „świeżo upieczonych”) jak rozumieją swoją rolę jako zwierzchnika, często padają odpowiedzi związane z czysto operacyjnymi funkcjami – zaplanować, rozdzielić zadnia, kontrolować, osiągać cele, realizować budżet, plan produkcji itp. A kiedy pytam jakie są wasze cele związane z ludźmi, waszymi zespołami? – zwykle zapada krępująca cisza.
W wielu firmach szefowie, liderzy, menedżerowie wywodzą się z awansu wewnętrznego. Wyróżniali się zaangażowaniem, osiąganymi wynikami, byli lubiani, mieli pomysły. Jednym słowem byli dobrymi specjalistami, skutecznie realizującymi cele osobiste. I w takim momencie weszli w rolę szefa.
Tutaj jednak istnieje potrzeba zredefiniowania owej roli, chwili zatrzymania, zastanowienia się, analizy – odpowiedzi na kilka pytań: Jak zmieniła się moja rola w organizacji? Jakie są obecnie moje cele? Gdzie chcę dojść? W jaki sposób to osiągnę? Jakim zasobami dysponuję? Gdzie są słabe, a gdzie mocne strony: moje, mojego zespołu? Odpowiedzi na te pytania dadzą nam obraz wizji siebie jako szefa. To co wydaje się trudne, to przełożenie punktu ciężkości z „ja” na „zespół” – ludzi którymi zarządzam. Moja rola nie polega już tylko na osiąganiu osobistych, jednostkowych celów, ale na budowaniu zespołu, rozwijaniu pracowników, pomaganiu innym w realizacji ich celów.
Tylko jak się do tego zabrać? Od czego zacząć?
Dobrą okazją do takiej refleksji nad wizją siebie jako szefa będzie przygotowanie i przedstawienie zespołowi expose szefa.
Czym jest expose?
Expose jest jasnym i klarownym przedstawieniem Twojego systemu wartości, zakomunikowaniem Twoich oczekiwań wobec zespołu. Jest spisem zasad jakie odtąd będą panowały w waszym zespole, kodeksem praw i obowiązków takich samych dla każdego. Stanowi kontrakt pomiędzy Tobą, a pracownikami, do którego możesz się odwołać w sytuacji, w której zostaną złamane zakomunikowane przez Ciebie zasady.
Dlaczego warto wygłosić expose szefa?
Dla Ciebie samego.
Twoja rola w organizacji/zespole się zmienia, zmienia się zakres odpowiedzialności, zmianie ulec muszą również Twoje relacje z dotąd kolegami. Często ludzie tego nie rozumieją, padają stwierdzenia „woda sodowa uderzyłam mu/jej do głowy”, „zmienił się/zmieniła się”, „dawniej taki nie był/nie była”. Wygłoszenie expose jest swego rodzaju odcięciem, zaakcentowaniem zmiany Twojej roli w organizacji. Ok, do te pory było tak, teraz chcę i będę wymagał żeby było tak.
Ważne jest również dla pracowników.
Daje im swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Wygłaszając expose stajesz się „jakiś”, konkrety i dookreślony jako szef. Ale przecież oni mnie znają – być może chcesz powiedzieć. Owszem znają Cię, ale tylko jako kolegę, w relacji członka zespołu, a nie osoby zarządzającej. Jako szef jesteś dla nich wielką niewiadomą. Sytuacja zmiany lidera jest trudna również dla pracowników, chcą wiedzieć „jak to teraz będzie wyglądało”. Jeśli nie wiedzą, zaczynają się domyślać, dopytywać, spekulować, jednym słowem projektować swoje obawy, tworząc często najczarniejsze scenariusze. W innym przypadku zakładają, że będzie jak dawniej, czyli spodziewają się, że wszystko pozostanę po staremu, że będziesz kontynuował styl zarządzania swojego poprzednika. A tak wcale nie musi i nawet być nie powinno. Ty jesteś inną osobą, kierujesz się własnymi zasadami, wartościami. Twoja wizja zespołu, zasad współpracy, celów jakie stawiasz przed pracownikami może różnić się od tego, do czego byli przyzwyczajeni. Warto się tym od razu podzielić, by uciąć wszelkie spekulacje i zacząć działać z jasno ustalonymi zasadami. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień, skróci okres „docierania się”.
Co ważne – Ty sam powinieneś być pierwszym i najgorętszym wyznawcą wprowadzanych przez siebie zasad. Expose nie jest tylko dla pracowników, ono jest również dla Ciebie. Spójność między tym co deklarujesz i jak działasz jest podstawą twojej wiarygodności i podwalinami pod budowanie autorytetu w zespole.
Ok, tylko jak, kiedy wygłosić expose i co ono powinno zawierać?
O tym w następnym artykule.
Autor: Julita Dadej